Cardioloog onthult: 'Eet een handje van deze noot en verlaag je kans op een hartaanval met 30%'

Een gezond hart begint vaak met kleine, dagelijkse gewoontes. Maar wist je dat er één specifieke noot is die met kop en schouders boven de rest uitsteekt als het gaat om je cardiovasculaire gezondheid? Althans, volgens deze Spaanse cardioloog. Volgens hem zou het eten van een handje walnoten per dag het risico op een hartaanval met 30% kunnen verlagen.

Cardioloog onthult: eet een handje van deze noot en verlaag je kans op een hartaanval met 30%

Een gezond voedingspatroon is de sleutel tot een vitaal hart, maar soms zien we de meest effectieve oplossingen over het hoofd. Volgens dr. Aurelio Rojas, een cardioloog die zijn kennis deelt met honderdduizenden volgers op TikTok, is de walnoot de absolute uitblinker onder de noten als het gaat om cardiovasculaire gezondheid.

Hij stelt dat de voordelen van de walnoot indrukwekkend en veelzijdig zijn.

De drie pijlers volgens dr. Rojas

De cardioloog baseert zijn advies op wetenschappelijke literatuur en wijst op drie kernvoordelen van de walnoot:

Claim van dr. RojasDe onderbouwing die hij geeft
1. Verbetert cholesterolprofielDr. Rojas legt uit dat walnoten zich specifiek richten op het verminderen van geoxideerd LDL-cholesterol. Dit is de ‘plakkerige’ variant die als de grootste boosdoener wordt gezien bij het dichtslibben van de aderen. Hij refereert aan studies die een verlaging tot 10% aantonen.
2. Helpt bij stressregulatieDe arts stelt dat walnoten de hartslagvariabiliteit (HRV) verhogen. Een hogere HRV is een teken dat je hart en zenuwstelsel goed kunnen reageren op stress. Dit komt doordat walnoten het parasympathische zenuwstelsel (je ‘rust-en-herstel-systeem’) ondersteunen.
3. Remt laaggradige ontstekingenVeel chronische ziekten worden gelinkt aan aanhoudende, laaggradige ontstekingen in het lichaam. Volgens dr. Rojas kunnen walnoten ontstekingsmarkers in het bloed (zoals hs-CRP) met 10 tot 15% verlagen, wat duidt op een ontstekingsremmend effect.

De meest opvallende claim baseert dr. Rojas op de resultaten van de PREDIMED-studie, een groot en bekend mediterraan dieetonderzoek. "Mensen die dagelijks 30 gram walnoten aten, hadden 30% minder risico op een hartaanval," aldus de arts. Dit komt neer op een klein handjevol (ongeveer 6-8 stuks).

Noot van de redactie: is dit wetenschappelijk bewezen?

De claims van dr. Rojas komen niet uit de lucht vallen. De PREDIMED-studie is inderdaad een zeer gerespecteerd en grootschalig onderzoek, waarvan de resultaten breed worden gedragen in de wetenschap. Ook de positieve effecten van walnoten op het cholesterol en ontstekingswaarden zijn in meerdere studies aangetoond. Walnoten zijn rijk aan omega-3-vetzuren (ALA), antioxidanten en polyfenolen, die deze gezondheidsvoordelen ondersteunen.

De uitspraak "vermindert het risico met 30%" is dus gebaseerd op een sterk wetenschappelijk onderzoek. Het is echter belangrijk te onthouden dat dit resultaten zijn binnen een breder, gezond voedingspatroon (het mediterrane dieet). Geen enkel voedingsmiddel is een wondermiddel op zichzelf. Het advies van dr. Rojas past echter uitstekend binnen de algemene richtlijnen voor een hartgezond dieet.

Nog een kleine waarschuwing is wel op zijn plaats: walnoten bevatten veel calorieën. Een handje per dag is een goede richtlijn, maar overdrijf het niet.

Gezondheid